۞ امام علی (ع) می فرماید:
امام صادق عليه السلام فرمود: مسلمان برادر مسلمان اسـت بـه او ظلم نمى كند و وی را خوار نمى سازد و غیبت وی را نمى كند و وی را فریب نمى دهد و محروم نمى كند. ‌وسائل الشيعه 8: 597 ‌

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » پژوهش های تفسیری ج1
  • شناسه : 3229
  • ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  • 244 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : تفسیر رضوان
  • منبع : حوزه علمیه اصفهان
پژوهشهای تفسیری سوره بقره آیه ۱۲۵
پژوهش های تفسیری سوره مبارکه بقره آیه 125

پژوهشهای تفسیری سوره بقره آیه ۱۲۵

فهرست مطالب۱ پژوهش های تفسیری آیه ۱۲۵ سوره بقره ۲ موضوع : عظمت کعبه و ویژگیهای آن و وظایف مردم و رهبران الهی ۳ نکته‏ ها و اشاره‏ ها :۳٫۱ ۱) کعبه : بازگشتگاهِ توحید و فطرت  ۳٫۲ ۲)  امنیت سرزمین کعبه  ۳٫۳ ۳) معرفی مقام ابراهیم علیه السلام ۳٫۴ ۴) «بَیتی» اضافه تشریفی ۳٫۵ […]

پژوهش های تفسیری آیه ۱۲۵ سوره بقره

تفسیر رضوان . حوزه علمیه اصفهان

موضوع : عظمت کعبه و ویژگیهای آن و وظایف مردم و رهبران الهی

۱۲۵٫ وَ إِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَهً لِلنَّاسِ وَ أَمْناً وَ اتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهِیمَ مُصَلًّى وَ عَهِدْنا إِلى‏ إِبْراهِیمَ وَ إِسْماعِیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَ الْعاکِفِینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ

و (یاد کنید) هنگامى که خانه [کعبه‏] را براى مردم محل بازگشت [و پاداش‏] و أمن [و امان‏] قرار دادیم. و (فرمودیم:) از مقام ابراهیم، نمازخانه‏اى (براى خود) برگزینید. و با ابراهیم و اسماعیل عهد کردیم که: «خانه مرا براى طواف کنندگان و مجاوران و رکوع کنندگانِ سجده‏گر، پاک و پاکیزه کنید.»

نکته‏ ها و اشاره‏ ها :

۱) کعبه : بازگشتگاهِ توحید و فطرت 

کعبه ، قبله‏ ى عبادت مسلمانان، محلى است که خداپرستان به آن روى مى‏ نمایند و نه تنها از نظر جسمانى که از نظر روحانى نیز، بازگشت به توحید و فطرت نخستین مى‏ کنند و در آن‏جا ثواب مى‏ برند. «۱»

بازگشتگاه   . توحید   .   فطرت  .  مثابه   .   خداپرستان  .   عبادت   .   وطن اول   .   وطن  .  ثواب

۲امنیت سرزمین کعبه 

در این آیه، کعبه پناهگاه و کانون امن و امان اعلام شده است. در اسلام مقررات شدیدى براى اجتناب از هرگونه کشمکش و جنگ و خون‏ریزى در این سر زمین مقدس وضع شده است، به طورى که نه تنها انسان‏ها، بلکه حیوانات و پرندگان نیز در آن‏جا در امن و امان ‏اند.

امنیت . امن . کعبه . پناهگاه . مقررات . منع جنگ . منع کشمکش . انسانها . حیوانات . گیاهان

۳) معرفی مقام ابراهیم علیه السلام

مقام ابراهیم علیه السلام جایگاهى است با فاصله‏ ى تقریبى ۱۳ مترى کعبه که بر حاجیان لازم است، پس از طواف خانه‏ ى کعبه، پشت آن مقام قرار گیرند و نماز طواف را به جا آورند. در آن‏جا سنگى قرار دارد که حکایت شده حضرت ابراهیم علیه السلام براى بالا بردن دیوارهاى کعبه بر روى آن مى‏ ایستاده است. آن سنگ فعلًا در محفظه ‏اى در مقام ابراهیم نگه‏دارى مى‏ شود. «۲»

مقام ابراهیم . ۱۳ متری . لزوم نماز . نماز طواف . پشت مقام . ابراهیم . سنگ . دیوار کعبه

۴) «بَیتی» اضافه تشریفی

خدا جسم نیست تا نیازمند خانه باشد؛ پس مقصود از واژه ‏ى «بَیْتِیَ» (خانه‏ ى من) که در آیه‏ آمده است، همان اضافه‏ ى تشریفى است؛ بدین معنا که براى بیان شرافت و عظمتِ چیزى، آن را به خدا نسبت مى‏ دهند، همان‏طور که به ماه رمضان «شهر اللَّه» (ماه خدا) مى ‏گویند.

بیت . اضافه تشریفی . خداوند . شرافت . عظمت . ماه رمضان

۵) اهمیت پاکی خانه خدا 

خدا، ابراهیم و اسماعیل علیهما السلام، یعنى دو پیامبر بزرگ خود را خادم کعبه گردانید و به آنان دستور داد که آن‏جا را از وجود آلودگى‏ هاى ظاهرى و معنوى پاک سازند. از اهمیتى که خدا به پاکى خانه ‏ى کعبه مى‏ دهد مى ‏آموزیم که ما نیز باید در پاکى خانه‏ ى خدا بکوشیم. آرى، مکان‏هاى‏ مقدس، هم‏چون کعبه و مسجد، باید پاک و پاکیزه و رغبت انگیز باشند.

__________________________________________________
(۱). واژه‏ ى «مثابه» در اصل به معناى بازگشت به حالت اول، یا به معناى محل بازگشت براى ثواب بردن است. (ر. ک: التحقیق فى کلمات القرآن الکریم، ماده‏ى «ثوب»)
(۲). البته برخى از مفسران نیز آن را به معناى حج، عرفه، مشعر، حجرات و تمام حرم مکه دانسته‏اند (ر. ک: تفسیر نمونه، ج ۱، ص ۴۴۸)

آموزه‏ ها و پیام‏ها :

۱) کعبه محل عبادت و پاکیزگی

کعبه را محل عبادت قرار دهید و در پاکى آن بکوشید.

۲) احترام ویژه طواف کنندگان

طواف کنندگان، عبادتگران و مجاوران کعبه را، محترم بشمارید و به آنان خدمت کنید.

۳) رهبران الهی خادم کعبه

کعبه بسیار عظیم است، به طورى که رهبران بزرگ الهى خادم آن مى‏شوند.

۴) کعبه حرم امن الهی

کعبه حرم امن الهى است (پس امنیت آن را پاس بدارید).

تفسیر قرآن مهر، ج‏۱، ص: ۳۹۷

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

New Page 1